۷ اصل مهم در خرید عینک آفتابی

۷ اصل مهم در خرید عینک آفتابی

موقع خرید عینک آفتابی، این موارد را در نظر بگیرید:

۱. لیبل عینک را به دقت بخوانید
اشعه‌ی فرابنفش UV یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد اکثر مشکلات چشمی است. این مشکلات در افرادی مشاهده می‌شود که چندان توجهی به استفاده از عینک آفتابی نشان نمی‌دهند.

دکتر «باکسر واچلر» توضیح می‌دهد که آسیب‌های چشمی ناشی از تابش آفتاب، می‌توانند آسیب‌های بسیار جدی‌تری برای مثال آب مروارید، سرطان و … ایجاد کند. آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که عینک‌های آفتابی را با لیبل UV400 یا حفاظت ۱۰۰ درصدی در برابر UV که به آن %۱۰۰ UV protection می‌گویند خریداری کنید.

۲. عینکی انتخاب کنید که تابش نور را منعکس کند
عینک‌ های پلاریزه تابش نور را از سطوح مختلف، منعکس می‌کنند یا کاهش می‌دهند. انتخاب این مدل عینک‌ها به خصوص برای افرادی که تفریحاتی مثل موج سواری، قایق‌سواری، ماهی‌گیری، اسنوبورد و اسکی دارند یا در روزهای آفتابی در جاده رانندگی می‌کنند، بسیار مهم و ضروری است. قبل از خریدکردن حتما دقت کنید که عینک مورد نظر شما، لیبل پلاریزه داشته باشد.

۳. عینکی بخرید که اشعه‌ی بیشتری را جذب کند

عینک‌هایی که کاملا اطراف چشم را می‌پوشانند از عینک‌هایی که فقط در مقابل چشم‌هایتان قرار می‌گیرند، بهتر هستند. عینک‌هایی که فریم کوچک‌تر دارند، فقط در مقابل چشم قرار می‌گیرند و فضای خالی زیادی در اطراف چشم باقی می‌گذارند. از همین فضای خالی، اشعه‌ی زیادی از خورشید به چشم می‌رسد.

۴. عینک‌های نشکن انتخاب کنید
حفاظت از چشم‌ها در زمان ورزش و فعالیت بدنی نیز ضرورت دارد. سعی کنید عینک‌هایی را انتخاب کنید که از مواد مقاوم به شکستن ساخته شده باشند. موادی مثل پلی‌کربنات در برابر ضربه مقاوم هستند و از این عینک‌ها می‌توانید در فعالیت‌های ورزشی با خیال راحت استفاده کنید.

۵. قیمت بالا، لزوما به معنای کیفیت نیست
هیچ رابطه‌ای بین قیمت عینک و درصد حفاظت از UV آن وجود ندارد. بنابراین حتی اگر گران‌ترین عینک را می‌خرید، باز هم به لیبل آن توجه کنید که حتما عنوان‌های UV400 یا %۱۰۰ UV Protection روی آنها نوشته شده باشد.

۶. عینک مناسب برای رانندگی بخرید

حتما به یاد دارید که چند وقت پیش، عکسی از یک راننده در فضای مجازی پخش شد که نیمی از صورتش که بیشتر در معرض آفتاب بود، کاملا آسیب دیده بود و نیم دیگر، سالم بود. آسیب‌رسیدن به پوست و چشم حین رانندگی، به خصوص برای رانندگی طولانی‌مدت، بیشتر از آن چیزی است که تصور کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که شیشه‌ی جلوی ماشین‌ها حفاظت نسبتا مناسبی در برابر آفتاب دارد، ولی شیشه‌های کناری، فقط ۷۱ درصد از تابش مضر آفتاب را مسدود می‌کند. بهترین کار این است که برای شیشه‌های کناری، برچسب‌های مخصوص حفاظت در برابر UV تهیه کنید و عینک آفتابی مناسبی بخرید که کاملا کنار و جلوی چشمان‌تان را بپوشاند.

۷. رنگ مناسب انتخاب کنید
رنگ عینک‌های آفتابی ارتباطی با حفاظت در مقابل اشعه‌ی UV ندارد، ولی گاهی انتخاب بعضی از رنگ‌ها، باعث وضوح دید می‌شود. به خصوص در شرایطی که نور، کافی نباشد. برای مثال افرادی که نشانه‌گیری و تیراندازی می‌کنند، معمولا رنگ‌های نارنجی و زرد را برای عینک خود انتخاب می‌کنند؛ چون این رنگ‌ها، تضاد تصویر را بهبود می‌بخشد.

منبع: چطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + دوازده =